RIHSS (Home)
Girls
Cross Country
RITCA All Division
1975
1976
1977
1978
1979
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
Current
Standings
Current
Standings
Team
W/L Records
Champions
Team
State
Class A
Class
B
Class
C
Individual
RI
New England Titles
SENE
NEPSTA
Girls
Cross Country Title Totals
Regular
Season (All Sports)
Individual
School Pages (All Sports)
School
Totals (All Sports)
All
Sports' Championships Year by Year (Every Division)
All
Sports' Championships Year by Year (Top Divisions)
Postseason
Current Results
Past Results
Formats
|
1996 Girls Cross Country
R.I. Track Coaches Association All Class & All Division
Class A
First Team
Michaela Thompson, Coventry
Patience Fanella, Pilgrim
Jackie Gorski, Pilgrim
Martha Trimbur, Cranston West
Tiffany Spearman, Woonsocket
Kristen Neirinckx, Pilgrim
Lindsay Morriss, North Kingstown
Second Team
Michelle Costa, Cumberland
Melissa Pinto, East Providence
Ashley Sitkin, Cumberland
Sara Procter, East Providence
Yamil Jimenez, Mount Pleasant
Ami Newsham, Pilgrim
Tiffany Carroll, Tolman
Third Team
Lori Poirier, Cumberland
Sarah Hines, Toll Gate
Jackie Horlbogen, Coventry
Kate Lucca, Pilgrim
Laurie Rainer, North Kingstown
Jennifer Bonner, Cumberland
Kerri Evans, North Kingstown
Class B
First Team
Rosalie Woodford, South Kingstown
Kelly Martin, North Providence
Lauren McGarty, South Kingstown
Erica Sweitzer, South Kingstown
Allison Vannoy, South Kingstown
Kerri Bessette, South Kingstown
Jennifer Messier, Warwick Vets
Second Team
Laurie Giguere, West Warwick
Mary Ellen Atkins, Rogers
Kristen Overgaard, North Providence
Eva Dwyer, South Kingstown
Kristen Wright, North Providence
Alice Hill, South Kingstown
Lauren Shunney, Lincoln
Third Team
Kara Donahue, Bay View
Kate Rosa, North Providence
Kerrie Caldwell, Chariho
Elizabeth Weaver, Rogers
Janisse Rodriguez, Hope
Kate Silva, La Salle
Emily Gilcreast, Bay View
Class C
First Team
Laura Turner, Portsmouth
Marissa Olivo, St. Raphael
Carolyn Robin, Ponaganset
Kim Crowley, Westerly
Caitlin Sampers, St. Raphael
Molly Lacher-Katz, Barrington
Johanna Dennehy, Barrington
Second Team
Felicia DeAngelis, East Greenwich
Erin Riley, Barrington
Paula Klepaldo, Smithfield
Michaela Hamill, Ponaganset
Christine Lazo, East Greenwich
Caitlin Wilkinson, East Greenwich
Caroline Danish, Barrington
Third Team
Amanda Selvidio, Westerly
Stacey McCahey, Smithfield
Meghan Dinger, Portsmouth
Keely Subin, Middletown
Robyn Wicks, Portsmouth
Jennifer Reynolds, Westerly
Joann Iadarola, Mount St. Charles
Metropolitan
First Team
Marisa Olivo, St. Raphael
Caitlin Sampers, St. Raphael
Molly Lacher-Katz, Barrington
Johanna Dennehy, Barrington
Yamil Jimenez, Mount Pleasant
Amy Elliott, St. Raphael
Caroline Danish, Barrington
Second Team
Yasemin Saltuk, Barrington
Erin Riley, Barrington
Courtney Cardin, Barrington
Anne Beaudreau, Barrington
Megan Mahon, East Providence
Renee Fregault, East Providence
Mindy Pinto, East Providence
Third Team
Regan Ricciardi, East Providence
Tiffany Carroll, Tolman
Nicole Chaput, St. Raphael
Tiffany Bell, St. Raphael
Leanne Murphy, La Salle
Sara Proctor, East Providence
Kelly Ward, La Salle
Southern
First Team
Laura Turner, Portsmouth
Rosie Woodford, South Kingstown
Michaela Thompson, Coventry
Allison Vannoy, South Kingstown
Kim Crowley, Westerly
Felicia DeAngelis, East Greenwich
Second Team
Caitlin Wilkinson, East Greenwich
Lauren McGarty, South Kingstown
Maryellen Atkins, Rogers
Alice Hill, South Kingstown
Lindsay Morriss, North Kingstown
Stephanie Chandler, Coventry
Amanda Selvidio, Westerly
Third Team
Becky Argall, Coventry
Kerri Bessette, South Kingstown
Eva Dwyer, South Kingstown
Jen Reynolds, Westerly
Christie Lazo, East Greenwich
Alexys Safeety, East Greenwich
Suburban
First Team
Patience Fanella, Pilgrim
Martha Trimbur, Cranston West
Jackie Gorski, Pilgrim
Ami Newsham, Pilgrim
Jen Messier, Warwick Vets
Kristin Neirinckx, Pilgrim
Kate Lucca, Pilgrim
Second Team
Stephanie Sarvia, Bay View
Sarah Hines, Toll Gate
Kara Donahue, Bay View
Laurie Giguere, West Warwick
Katie Morrissey, Toll Gate
Voissane Tan, Pilgrim
Kelli Eramian, Johnston
Third Team
Emily Gilcreast, Bay View
Whitney O’Hanian, Warwick Vets
Laurie Gray, Toll Gate
Nicole Mezzini, Cranston West
Lonie Santos, Cranston West
Dawn Miller, Bay View
Alissa Nelson, Toll Gate
Northern
First Team
Kelly Martin, North Providence
Tiffany Spearman, Woonsocket
Carolyn Robin, Ponaganset
Paula Kelpadio, Smithfield
Stacey McCahey, Smithfield
Kristin Overgaard, North Providence
Michaela Hamill, Ponaganset
Second Team
Erin Newman, Smithfield
Kristen Wright, North Providence
Lauren Shunney, Lincoln
Jen Bonner, Cumberland
Ashley Sitkin, Cumberland
Alicia Levesque, Cumberland
Kara Price, Burrillville
Third Team
Christina Tortolani, Mount St. Charles
Katie Rosa, North Providence
Danielle Denis, Mount St. Charles
Heather Harkness, Smithfield
Roxane Shafaee-Moghadam, Smithfield
Alicia DeRoy, Burrillville
Shayna Bergstrom, Ponaganset |